06 stycznia rok B Uroczystość Objawienia Pańskiego

06 stycznia rok B. Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Dziś, tak jak ponad 2000 lat temu nadal brakuje pokoju w Betlejem. Choć każda epoka ma swego Heroda, Pan Bóg codziennie przychodzi tam, gdzie tego pokoju brakuje i objawia się tym, którzy Go szukają.

Trzej królowie lub jak kto woli trzej mędrcy przynieśli złoto z Edenu - znak godności królewskiej Jezusa, mirrę - znak wypełnienia proroctw i śmierci Chrystusa oraz kadzidło - znak godności kapłańskiej.

C+M+B, którym znaczymy drzwi - "Christus Mansionem Benedicat", oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Pewna szkocka pastorałka „Ra pa pa pa pum” opowiada o tym, jak narodził się prawdziwy Król, mędrcy przynieśli mu dary, ale jeden mały, biedny chłopiec - werblista może tylko zagrać na bębenku i zaśpiewać „Ra pa pa pum”, bo tam gdzie mieszka nie ma pokoju. Chłopczyk zaśpiewał, a wtedy na niebie zaświeciła gwiazda …

„A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.” Mt 2,9-10

Pastorałka „Ra pa pa pum” w wykonaniu zespołu Pentatonix, który nie używa instrumentów, a wszystkie dźwięki (perkusja, bas, akompaniament) są ludzkim głosem.
Lepiej dziś zaśpiewać pastorałkę Ra pa pa pum i wznieść wzrok ku niebu czekając na gwiazdę, która przynosi pokój, niż daremnie szukać go na dzisiejszej polskiej, czy betlejemskiej skłóconej ziemi.

https://youtu.be/qJ_MGWio-vc?si=sijkPSYPN4xDuxce

fot. z bazy pinterest

0601B1jpg