07 września rok BII Łk 6,5

07 września rok BII Łk 6,5

Parafrazując Lwa Tołstoja faryzeusze przysłonili nam słońce i dali świeczkę do ręki. Tak kończy się skupianie się na szczegółach, a nie na głównej zasadzie prawa - czy konkretny przepis przyczynia się do dobrego czy do złego...

W oparach absurdu można zakazać oddychania lub picia napojów w ciągu dnia, ale nawet pod groźbą kary takie przepisy są zwyczajnie głupie.

Tak samo wyglądała sprawa łuskania kłosów w szabat. Może Żydzi oczekiwali, by łuskali je jacyś służący lub niewolnicy....

Tak czy inaczej ten kto głodny ten się posila, a ten kto pości robi to z wyboru a nie w wykonaniu jakiegoś nakazu.

Czy jest szabat? Napewno czymś przeciwym do zlotu czarownic określanych sabatem.
Szabat do dzień wypoczynku. Siódmy dzień tygodnia na pamiątkę siódmego dnia stworzenia oraz pamiątkę wyjścia z Egiptu.

Dla chrześcijan szabat po zmartwychwstaniu Chrystusa przeniesiono z soboty na niedzielę. Wynika to wprost z Dekalogu oraz właśnie z niedzielnego poranka - pamiątki Zmartychwstwania, czyli najważniejszego Święta.

«Powiedz Izraelitom: Przestrzegajcie pilnie moich Szabatów, gdyż to jest znak między Mną a wami dla wszystkich waszych pokoleń, by po tym można było poznać, że Ja jestem Pan, który was uświęcam. Przeto zachowujcie Szabat, który winien być dla was świętością. I ktokolwiek by go znieważył, będzie ukarany śmiercią, i każdy, kto by wykonywał pracę w tym dniu, będzie wykluczony ze swojego ludu. Przez sześć dni będzie się wykonywać pracę, ale dzień siódmy będzie Szabatem odpoczynku, poświęconym Panu, i dlatego ktokolwiek by wykonywał pracę w dniu Szabatu, winien być ukarany śmiercią. Izraelici winni pilnie przestrzegać Szabatu jako obowiązku i przymierza wiecznego poprzez pokolenia. To będzie znak wiekuisty między Mną a Izraelitami, bo w sześciu dniach Pan stworzył niebo i ziemię, a w siódmym dniu odpoczął i wytchnął» (Wj 31, 13–17).

"Syn Człowieczy jest Panem także szabatu". Łk 6,5

fot. z bazy pixabay

pexels-photo-3821423jpeg