03 czerwca rok BII Mk 12,10-11

03 czerwca rok BII Mk 12,10-11

Jezus w Jerozolimie korzysta z gatunku literackiego nazywanego dziś przypowieścią. Gdy trzeba wyjaśnić trudne kwestie przypowieść jest najlepszym narzędziem. Jest dosłowna, nawet fabularyzowana tak, że każdy słuchający nie ma żadnego problemu z jej zrozumieniem, ale jest też druga, głębsza warstwa przypowieści - metaforyczna. W przypowieści nie chodzi o opowieść dla samej opowieści, ale o jej głębszy sens, chodzi o przekazanie prawdy Bożego Objawienia.

O co chodzi w przypowieści o przewrotnych rolnikach? Gdy popatrzymy na strajkujących dziś rolników na drogach to widzimy, że trwa niemała walka o plony. Rolnictwo ma wiele zmiennych i nie zawsze zbierzemy tyle ile wsiejemy. Ziemia też musi czasem odpocząć. Zrozumiałe są argumenty rolników, by plony były jak największe, ale czy liczy się głos samych tylko rolników?

W tej dzisiejszej przypowieści rolnicy przestali liczyć się z wolą i prawem własności Właściciela winnicy. Normalny właściciel posłałby oddział komandosów, by sprawę uporządkować. Tyle, że normalnością Pana Boga jest zadziwiające zachowanie, ponieważ nikt normalny w takich okolicznościach nie wysyła swojego Syna do zbuntowanych powstańców.

Jednak patrząc na alegorię krzewu winnego i latrośli dochodzimy do wniosku, że Bóg nie znosi rozłązki z człowiekiem i jest gotów zapłacić każdą cenę, by nas uratować, wyrwać z niewoli. Paradoksalnie osoba wykluczona społecznie zajmuje pierwsze miejsca w królestwie niebieskim.

Nawet jeśli stało się tak, że zabiliśmy Umiłowanego Syna Człowieczego, którego Ojciec posłał na ziemię, to dla Pana Boga to nie jest żadna przeszkoda. Normy budowlane Stwórcy przewidują, że to co jest odpadem po ludzku nie musi trafić na śmietnik lub do utylizacji. Bóg ma pomysł jak to zagospodarować. 

Dla Stwórcy ten "odpad" jest naturalnym surowcem. Człowiek szczyci się recyklingiem, innowacyjnością ponownego wykorzystania technologicznego różnych materiałów czy zmiejszeniem ich zapotrzebowania, a tym czasem Pan Bóg już dawno temu nauczył nas zasady 3R (reduce, reuse, recycle) chociażby w tej właśnie dzisiejszej przypowieści o rolnikach, winnicy i odrzuconym kamieniu węgielnym. 

"Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach". Mk 12,10-11

fot. z bazy pixabay

pexels-photo-172877jpeg