09 stycznia rok II

09 stycznia rok II.
W bitwie pod Akcjum 31 p.n.e. Cesarz Oktawian August, ten o którym czytamy, że zarządził spis ludności w Jerozolimie przed narodzeniem Chrystusa pokonał w słynnej bitwie Marka Aureliusza.

Z historii tego okresu wiemy, że Oktawian August miał 50 legionów. W jednym legionie było 6000 żołnierzy i zabezpieczenie logistyczne, 128 konnych, 640 dowódców trybun, prefekt i legat.

Gdy Ewangelista pisze o opętanym w synagodze, nie wymienia ile złych duchów było w tym człowieku, bo wtedy wielkość legionu była znana wszystkim.

Wiedząc ilu żołnierzy liczył legion; wiedząc, że cały region był pod okupacją rzymską łatwiej zrozumieć opis, że Jezus nauczał jak ten, który ma władzę nad całą armią, nad cesarstwem, nad złymi duchami.

Nie jak polityk, który obiecuje, że ma mieć władzę, ale jak ten kto ma realną władzę.
Ta władza jednak jest inna. To nie dyktatura, ale królowanie, które szanuje wolność każdego człowieka, dlatego słuchacze tej nauki w synagodze w Kafarnaum byli tak zszokowani.

„A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: "Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne". Mk 1, 27

fot. z bazy freepick

0901B1jpg